Jak narysować logo firmy?

Logo firmy jest częścią rozpoznawalnej marki, dlatego opracowanie tego elementu wymaga sporo czasu i wysiłku. Zapadające w pamięć i oryginalne logo staje się częścią skutecznej promocji biznesu.

Czcionki odręczne były używane do tworzenia logotypów przez długi czas i okazały się skutecznym narzędziem w tworzeniu kreatywnych logotypów. Przyciągają one więcej uwagi i wyglądają ładniej.

Użycie gotowej czcionki jest najprostszym sposobem na stworzenie logo. Jednak zamiast tradycyjnego podejścia, rozważymy samodzielne narysowanie oryginalnej czcionki, która nada logo własny charakter i osobowość.

Rozbicie procesu tworzenia na poszczególne kroki

Zrozumienie celu i określenie kierunku

Przyjrzyjmy się procesowi tworzenia logo firmy na przykładzie naszych partnerów, kursu rysunku Artakademia Kraków.

Logo Artacademii zostało stworzone przez nasz zespół projektowy

W pierwszym kroku ważne jest, aby przemyśleć, co chcesz przekazać swojemu klientowi i użyć do tego odpowiednich narzędzi. Czcionki mogą wywoływać reakcję emocjonalną, więc to właśnie o to powinno chodzić w projekcie.

Musisz nauczyć się operować różnymi czcionkami. Aby połączyć aspekty techniczne z percepcją, którą chcesz osiągnąć. Mimo, że typografia wydaje się być nauką czysto techniczną, jest ona w stanie przekazać indywidualne emocje, a różne rodzaje czcionek wywołują różne reakcje emocjonalne. Ich wpływ jest badany już od dłuższego czasu i wszystkie rodzaje czcionek zostały z grubsza podzielone na kilka głównych kategorii:

Serif

Сериф ШрифтGrupa ta wyróżnia się małymi kreskami na końcu każdej prostej linii, które są powszechnie nazywane szeryfami. Ich pierwsze zadanie było czysto dekoracyjne, ale stopniowo zaczęto używać szeryfów do lepszego rozpoznawania tekstu. Napis wykonany tym krojem wywołuje poczucie profesjonalizmu, a staranne linie są postrzegane jako tradycyjny krój pisma.

Sans Serif

Pismo ręczne, w którym nie stosuje się takich szeryfów, wzięło swoją nazwę od francuskiego słowa SANS (bez). Prosty font, który doskonale nadaje się do przekazania nowoczesnego stylu korporacyjnego. Jest bardzo dobrze postrzegana w każdym formacie i wywołuje poczucie profesjonalizmu w wykonaniu, przyciągając minimalistycznym designem i prostotą.

Slab Serif

Slab Serif – Każda litera jest ozdobiona małymi prostymi szeryfami, które sprawiają, że obraz jest bardziej graficzny. Ten krój pisma jest powszechnie określany jako krój amerykański i wygląda na cięższy, podkreślając autorytet napisu.

Skrypt

Pismo jest tworzone za pomocą pojedynczych pociągnięć, które są używane w kaligrafii. Psychologia tej czcionki ma ciepły i miękki wpływ, a sam styl jest powszechnie klasyfikowany jako romantyczny.

Blackletter

Każda litera jest dość obszerna, a szeryfy składają się z grubych pociągnięć z ukośnymi ogonkami. Ten styl jest powszechnie używany do tworzenia napisów, które niosą ładunek dramatyzmu i dość często czcionka jest używana do projektowania tekstów historycznych.

Malarz znaków

Ten styl doskonale oddaje artystyczną kaligrafię, którą oddają subtelne loki i szeryfy. Nastrój tego kroju pisma ma kierunek artystyczny, a samo liternictwo wydaje się bardziej zabawne i romantyczne.

Ujawnienie symboliki firmy

Z samego opisu dość trudno jest zrozumieć, która czcionka jest dla Ciebie odpowiednia. Oprócz studiowania podstaw psychologicznych i znaczenia emocjonalnego, przeprowadź kilka testów praktycznych. Poniższe ćwiczenie pomoże Ci dokonać właściwego wyboru:

 •  
  • Wybierz 10 słów, których możesz użyć, aby opisać swój biznes i jego korzyści ;
  • Teraz napisz je inną czcionką, oddając emocje, które wkładasz w każde słowo.

Dzięki temu ćwiczeniu określisz, który styl czcionki jest idealny dla tekstu w Twoim projekcie logo.

Wizualizacja i inspiracja

Tablica inspiracji może być świetnym źródłem kreatywnych pomysłów. Zbierz różne ilustracje, które możesz odnieść do swojej firmy lub działalności zawodowej. Mogą to być zdjęcia produktowe, piękne tła lub prawdziwe projekty.

Wszystkie one pomogą Ci określić kierunek stylistyczny Twojej firmy i odnieść oczekiwania do rzeczywistości. Подборка Логотипов ЛеттерингZdjęcia mogą być zbierane z różnych portali społecznościowych lub można po prostu liści przez katalogi pracy.

Nie należy jednak kierować się wyłącznie trendami w modzie, gdyż takie zainteresowania szybko przemijają, a wykreowany styl może stać się nieistotny. Gdy kierunek projektowania został wybrany, możesz zrobić krótką przerwę i pozwolić pomysłom trochę się rozejść.

Praktyka: eksperymenty i badania

Prawdę można znaleźć tylko aktywnie poszukując, więc nie ograniczaj swojej wyobraźni. Przygotuj się do stworzenia kilku szkiców w różnych stylach na raz, abyś miał materiał do zbadania.

Najkorzystniej jest zacząć szkicowanie od zwykłego ołówka na papierze, a proces ten można podzielić na kilka etapów. Рисунок ЛеттерингNa początku narysuj prosty układ bez żadnych falbanek, a stopniowo możesz go skomplikować i dodać dekoracyjne szczegóły.

Wszystkie te czynności wykonuje się za pomocą zwykłego ołówka, dzięki czemu można wyczuć kierunek ruchu i nakładać pociągnięcia jedno po drugim. Szkiców wstępnych powinno być co najmniej kilkanaście i lepiej, żeby nie były do siebie podobne.

Niezależnie od Twojego doświadczenia i zaplecza artystycznego, zacznij od stworzenia podstawowych ram. Najpierw narysuj samą podstawę i stopniowo wypełniaj przestrzeń wewnętrzną. Nie ograniczaj się przy tym do utartych postulatów i próbuj różnych stylów, mieszaj zupełnie niepodobne do siebie elementy i nie bój się odważnych eksperymentów.

Kiedy wszystkie szkice będą już narysowane, możesz dać sobie trochę czasu na odpoczynek. Przejrzyj szkice i wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba. Teraz warto zająć się rysowaniem na większą skalę. Do tego celu należy użyć jasnego ołówka, a szczegóły można narysować ciemniejszym ołówkiem, tak aby były wyraźne i dobrze rozróżnialne. Отрисовка ЛоготипаNie bój się przerysowywać każdego rysunku kilka razy, bo prawda rodzi się w sporze.

Nawet doświadczeni i profesjonalni artyści tworzą kilka oddzielnych szkiców, aby osiągnąć pożądany efekt. Użyj ołówków do stworzenia podstawowego szkieletu logo, który następnie jest kolorowany. Podczas tego procesu upewnij się, że grubość liter jest taka sama z każdej strony. Aby uniknąć mocnych smug, możesz użyć cienkiego markera do stworzenia bazy i wypełnić litery grubszym markerem.

Jeśli czujesz się pewniej z komputerowymi programami graficznymi, możesz zaimplementować ten proces rysowania w takiej aplikacji. Pamiętaj jednak, że im więcej czasu poświęcisz na stworzenie szkieletu, tym mniej czasu zajmie Ci samo rysowanie.

Digitalizacja rysunku

Gdy projekt jest już w pełni stworzony na papierze, można przejść bezpośrednio do digitalizacji logo. Do tego celu potrzebny jest pakiet specjalnych programów graficznych i pewna podstawowa wiedza na temat pracy z tymi aplikacjami.

Proces konwersji obrazu z papieru na format cyfrowy odbywa się za pomocą Photoshopa i nawet początkujący grafik poradzi sobie z takim zadaniem, bo wystarczy tylko wyczyścić sam obraz i przenieść gotowy obraz. Digitalizacja i czyszczenie są wykonywane w następujący sposób:

 •  
  • zeskanować obraz. Rozdzielczość obrazu powinna sięgać 600 DPI, dlatego lepiej skorzystać ze specjalnego sprzętu i nie polegać na możliwościach smartfona;
  • Otwórz zeskanowany obraz w programie Photoshop. Aby granice były wyraźniejsze, można wyregulować kontrast czerni i bieli. Aby to zrobić, przejdź do menu „Obraz” i znajdź ustawienia ogólne. Balans ustawia się w podmenu „Levels” (Poziomy).
 • Wyrównaj wszystkie litery w rzędzie. Naciśnij klawisz Command-R, podciągając jednocześnie prowadnice linijki, które można przeciągać z jednego poziomu na drugi. Выравнивание Логотипа В Фотошоп
 • Jeśli logo zawiera litery C,S,O lub Q,G, powinny być one początkowo umieszczone nieco wyżej, tak aby napis zachował te same proporcje.
 • Programy graficzne pozwalają na pracę z każdym segmentem logo osobno. Co pomoże rozwiązać problem wyrównania. Użyj narzędzia Lasso, które jest aktywowane przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy. Używając tego narzędzia, możesz wyciąć mały fragment napisu i edytować tylko ten fragment.
 •  
  • Zrób zbliżenie, aby znaleźć wszelkie nieprawidłowości lub wady. Musisz całkowicie oczyścić obraz z wszelkich nieprawidłowości i wad, a wygodniej jest to zrobić na powiększonym obrazie.
  • Ostatnim krokiem jest zmiana kąta – odwrócenie rysunku do góry nogami i ponowne sprawdzenie. Ta zmiana perspektywy pomoże Ci zidentyfikować oczywiste błędy i wprowadzić niezbędne poprawki. Jeśli wszystko jest w porządku, zapisz logo i masz gotowy materiał do stworzenia kampanii reklamowej.

Praca w trybie Live Trace

Odręczne logo stworzone w Photoshopie ma w sobie pewną sztuczność, która od razu przyciąga wzrok. Jeśli chcesz stworzyć bardziej organiczny rysunek, lepiej jest użyć programów do grafiki wektorowej. Proces opracowywania wizerunku również przebiega w kilku etapach i nie będzie wymagał od Ciebie wiele czasu:

 •  
  • Otwórz program Illustrator i rysunek PSD, który ma zostać przetworzony. Rysunek powinien być w formacie PSD, aby można było wprowadzić zmiany i poprawić je. Jeśli użyjesz JPG, będziesz musiał wyciąć każdą literę z osobna, a następnie stworzyć prawie nowy obraz.
  • Usuwaj usterki za pomocą opcji śledzenia. Narzędzie to uruchamia się poprzez menu „Obiekt”, gdzie należy aktywować opcję „Śledzenie na żywo”. Korzystając z opcji, można dokonać niezbędnych poprawek w rysunku, aż do uzyskania idealnego rezultatu.
 •  
  • Pozostaje jeszcze tylko nałożyć top gloss. Teraz wykonaj następujące czynności – najpierw uruchom opcję „Wybierz obiekt”, a następnie rozłóż ją. Czynności te wygładzają rysunek, nadając mu ostateczny szlif.
 •  
  • Inną możliwością dopracowania jest praca z punktami zakotwiczenia. Linijkę można wydobyć za pomocą narzędzia „Wygładzanie pod paletą”, które koryguje nierówności i chropowatości.

Logo wektorowe z idealnymi kształtami

Inną metodą uszlachetniania jest zastosowanie specjalnych paneli uchwytowych – od 0 do 90 stopni. Ta metoda będzie wymagała więcej czasu i pewnych umiejętności, ale im więcej czasu poświęcisz na trening, tym lepszy może być rezultat. Praca taka również podzielona jest na kilka etapów:

 •  
  • otwórz Illusrtatora i PSD rysunek;
  • Teraz wybierz sam obraz i zmniejsz poziom krycia. Następnie naciśnij klawisz Command-2, aby zablokować warstwę;
  • Użyj polecenia Command-L, aby utworzyć nową warstwę, która zostanie umieszczona nad istniejącą. Ustaw węzły graficzne tak, aby znajdowały się wzdłuż krzywych zewnętrznych granic liter.
 • Markery są przeciągane z wciśniętym klawiszem SHIFT, dzięki czemu fiksacja na płaszczyźnie odbywa się zarówno w poziomie jak i w pionie.

Векторный ЛогоPo takiej obróbce logo zyskuje gotowy kontur i wygląda znacznie lepiej. Oczywiście taka praca będzie wymagała minimalnej wiedzy technicznej i pewnego doświadczenia w obsłudze różnych narzędzi graficznych.

Odręczne listy po przetworzeniu mogą okazać się sztuczne i stracić część swojego uroku, więc oto kolejny mały trik do przetwarzania. Litery wyglądają znacznie lepiej, gdy są nieco chropowate, a efekt ten można wzmocnić, stosując drobne, postrzępione linie, które są wykończone na zewnątrz liter.

Po wykonaniu ostatecznego rysunku można przeprowadzić proces transformacji i zniekształceń, aby zwiększyć chropowatość. Дорисовка Лого Леттеринг

Praca z teksturami

Kiedy zewnętrzny szkielet jest już gotowy, możesz zacząć używać tekstur wektorowych, które wypełnią logo oryginalnością. Tradycyjnie wykorzystywany jest pakiet gotowych rozwiązań firmy Seanwes, który zawiera całkiem sporo opcji i można śmiało korzystać z każdej z nich.

Ale prawdziwy artysta nie boi się tworzyć tekstur na własną rękę, więc nie odmawiaj sobie tej przyjemności.

Jeśli chodzi o paletę barw, już na etapie szkicowania podstawowej linii, którą w procesie tworzenia można poszerzać lub zawężać. Grafik zazwyczaj już pod koniec projektu wie, jaki kolor wybierze, ale decyzja może ulec zmianie po wykonaniu głównego szkicu.

Nie bój się próbować różnych kolorów, a nawet tworzyć loga w różnych odcieniach, abyś miał z czego wybierać w ostatecznej wersji. Możesz bezpiecznie używać wielu odcieni, ponieważ loga mogą być zarówno monochromatyczne, jak i wielokolorowe.

Profesjonalni artyści radzą używać nie więcej niż trzech kolorów w jednym obrazie, aby uniknąć nadmiernej pretensjonalności, nie zaleca się przekraczania tego limitu ilościowego.

Ostatnie testy

Kiedy logo jest już namalowane i gotowe do użycia, przechodzimy do ostatniego kroku i przeprowadzamy kilka prostych testów. Przede wszystkim należy sprawdzić zapamiętywalność i czytelność logo.

Obrazek powinien wyglądać dobrze niezależnie od rozmiaru i być wyraźnie wyróżniający się z tła. Można go wstępnie umieścić na standardowej wizytówce i sprawdzić stopień percepcji wzrokowej.

Nawet jeśli jesteś z niego zadowolony, ważne jest, aby poznać opinie innych osób. Umieść zdjęcie na portalu społecznościowym i poproś o ocenę, lub po prostu pokaż je znajomemu, który również pracuje w tej dziedzinie. Profesjonalna ocena jest tak samo ważna, jak informacje zwrotne od nieznanych osób, więc lepiej zrobić obie.

Projektant czy artysta powinien być gotowy na krytykę, bo tylko uwagi innych osób pomogą naprawić błąd. Czasami praca nad logo trwa dość długo i w tym czasie przestajemy zauważać drobne błędy czy nierówności, które nowe, świeże spojrzenie może natychmiast zauważyć.

Jeśli chcesz zajmować się projektowaniem logo profesjonalnie, nie bój się dzielić swoją pracą i wykorzystywać krytykę jako narzędzie do poprawy. Spojrzenie profesjonalnego artysty na Twoje dzieło może wywołać potok nieprzyjemnych komentarzy, ale nie powinieneś ich przeoczyć. Oczywiście, nikt nie lubi słuchać krytycznych uwag na temat swojej pracy, ale będzie to dla Ciebie cenne doświadczenie i da Ci możliwość poprawienia niektórych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *